fbpx

Bilgilerinizi Bırakın Biz Sizi Arayalım !

Kullanabileceğiniz yeni teknolojiler ve iş yapış şekillerine uyum için mevcut durumunuzu ve atabileceğiniz adımları birlikte ortaya çıkarmak üzere danışman ekibimizle bir araya gelin.

Barkod Sistemi Nasıl Kurulur?

Barkod sistemi nasıl kurulur konusunda barkod sistemi açısından uygun ekipmanların nasıl seçileceği önemlidir.

Barkod sistemleri hemen hemen aynı amaç uğruna kullanılmış olsa da kullanılmış oldukları mağaza ve sektörlere göre çok fazla çeşitlilik göstermektedirler. Bu kısım içerisinde işletmelerin ihtiyaçlarını en iyi bir şekilde belirleyerek gereksiz ve kullanılmayacak olan donanım alımlarını ve ihtiyaç oluşturmayan ve kafa karıştırıcı olan barkod programlarının alınmaması gereklidir.

Barkod sistemlerinde kullanılmakta olan ekipmanlar;

  1. Barkod sistemi yazılımları
  2. Barkod yazıcı ve elektronik terazi sistemleri
  3. Barkod okuyucular ve el terminalleri
Barkod Sistemi Nasıl Kurulur?

Barkod sistemlerinin kurulması;

Barkod Sistemi Nasıl Kurulur sorusuna verilecek en iyi cevaptan birisi de barkod sistemlerinin ilk olarak olmazsa olmazının yazılımların olmasıdır. Bütün parçaların girdileri ve çıktıları ortak alan içerisinde işlemekte olan bir programdır. Barkod yazılımları genel olarak stok, fatura, muhasebe ve erp gibi programalar ile bağlantılı çalışmaktadır.

Barkod sistemlerinin yazılımlarının kurulması yazılım sağlamakta olan firmanın uzman destek ekipleri tarafınca yapılması gerekmektedir. Hatalı ya da eksik olan kurulumlar daha sonra alınması gereken rapor ya da işleyiş durumlarını zarara uğratacaktır.

Barkod ve fiş yazıcı ya da elektronik terazi kurulumları;

Barkod yazıcılar etiketlerin üzerine ürün barkod kodlarını yazdırmak açısından kullanılmakta olan yazıcılardır. Normal yazıcılardan farklı olmamakla beraber markalarına göre barkod yazıcılarının drive dosyalarını indirerek kurulumları kolayca gerçekleşmektedir. Diğer pos ve terazi kurulumları masaüstü monitör üzerine bağlamak kadar zahmetsiz bir işlemdir. Kurulum yapılması açısından yalnızca fişlerin takılması yeterli olmaktadır. Barkod Sistemi Nasıl Kurulur sorusu için öncelikle barkod okuyucuların kurulum şeklini anlamak gerekir.

Barkod oyucuların ya da el terminallerinin kurulum şekli;

Barkod okuyucuları hemen kullanıma açılacak yapıda tasarlanmıştır. Fişler bilgisayar ya da fiş pos cihazlarına bağlanması yeterli olmaktadır. Bluetooth ya da wifi bağlantıları üzerinden bilgisayar üzerine bağlanması gereklidir.

El terminallerini kurulumu barkod okuyucularına nazaran daha karmaşık bir şekilde kurulmaktadır. Bu uygun olan bir yazılımla sisteme adapte olmalıdır. Kullanılmakta olan yazılımların el terminallerine uygun olması gereklidir. Barkod sistemleri açısından kullanılmakta olan yazılımların versiyonlarında el terminalleri üzerine kurulumları gerçekleşerek aynı sunucu üzerine bağlantı yapılarak el terminalleri bağımsız kullanılacaktır.

Barkod Sistemi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilinmiş olduğu gibi barkod kurma hizmeti vermekte olan bazı firmalar bulunmaktadır. Buna istinaden de her firmanın kullanmış olduğu farklı barkod sistemi bulunmaktadır. Bu sebeple barkod sistemi kurarken dikkat edilmesi gerekenler noktalardan ilki işletmenin ilk olarak ne tarz da bir hizmet vermiş olduğudur. Yani barkod sistemlerinin bulunması açısından ilk olarak en büyük ihtiyacın belirlenmesi gerekmektedir.

Bunun dışında ücretsiz ya da demo olarak kullanılmakta olan barkod sistemlerini değerlendirilmesi de tercih edilebilir. Barkod sistemlerinin sahip olduğu demolar denenerek işletmeye neler katabileceği görebilir ve duruma göre ne gerekiyorsa bu şekilde ilerlenebilir.

Barkod Sistemi Nasıl Kurulur?

İlk olarak firma sahipleri barkod sistemleri açısından müşteri hizmetleri oldukça iyi olan firmaları tercih etmeleri gerekmektedir. Bilinmiş olduğu gibi barkod sistemleri donanımsal değil yazılım prensipleri ile çalışmaktadır. Bu durum da bazı zamanlar sorun oluşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden müşteri hizmetleri iyi olan sorunlar da hemen çözüm alacak şekilde firma seçiminde bulunulması gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar arasında barkod sistemi fiyatları da yer almaktadır. Barkod sisteminin sunmuş olduğu avantajlara nazaran fiyatları da bu yönde artmaktadır ya da azalma göstermektedir. örnek olarak normal sistemlere oranla daha fazla özelliği bulunan barkod sistem programları doğal olarak diğer barkod sistemlerine oranla daha fazla olmaktadır. Her ne kadar barkod sistemleri fazla özelliği bulunsa da işletmeler bu özellikler içerisinde pek çoğuna ihtiyacı olmayabilir. Bu durumda gereksiz maliyet gerçekleştirilmiş olacaktır. Yani verim olması açısından yazılımların fiyat ve özelliklerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Barkod sistemleri şeçilirken dikkat edilmesi gerekenler temel olarak 2 ye ayrılmaktadır. Bunlar; barkod sistemi kurmak açısından tercih yaparken maddeler göz önünde bulundurulması gereklidir.

Barkod sistemleri kurulumları açısından barkod okuyucuların en temel elemanlarından biridir.

Barkod programlarının kullanım süreleri firmaya ne kadar değişiklik gösterse de genelde satın alınmakta olan programlar ömür boyunca kullanılmaktadır ve hizmet alınmak durumda olacaktır.

Neden Barkod Sistemi?

Barkod sistemleri artık günümüzde neredeyse her işletme içerisinde kullanılmaktadır. Peki neden barkod sistemi olarak düşünüldüğünde en büyük sebep barkod sistemleri sayesinde çok pratik ve de verimli olarak hizmetin sunulmasıdır. Bunların hepsinin dışında bakkal ya da market gibi olan işletmelerde çok fazla ürün ve fiyatları bulunduğundan dolayı bazen fiyatlar söylenirken karıştırılmaktadır. Bu durumda barkod sistemleri devreye girerek işleri kolaylaştırmaktadır. Barkod sistemleri kodlar üzerinde kurulu olmakta bir yazılım olduklarından dolayı satışlar sırasında herhangi bir yanlışın yapılması da mümkün olmamaktadır. Bu şekilde işletmelerde doğacak olan hatalardan kaynaklı olarak zarara uğramayacaktır. Aynı zamanda barkod sistemleri sayesinde pratik bir şekilde hizmet vermeye devam edecektir.

Barkod Sistemi Nasıl Kurulur?

Barkod kurulumlarına ek olarak barkod sistemlerinin kullanılması açısından çalışanların sıkı birer eğitimden geçmelerine gerek olmamaktadır. Çünkü barkod sistemleri oldukça kullanışlı ve de basit olan programlardır. Bu durumda çalışan kişiler sistemleri kısa bir süre içerisinde öğrenerek hizmet vermeye devam edecektir. Ayrıca barkod sistemlerinin en büyük avantajı envanter kontrollerini sağlıyor olmasıdır. Barkod sistemleri sayesinde daha kolay bir şekilde ürünler sistem üzerinden düştüklerinden dolayı daha kolay olarak envanter kontrolleri sağlanmaktadır. Bu şekilde işletmeler herhangi bir zaman kaybına uğramadan hizmet vermeye devam edeceklerdir.

Barkod sistemleri nasıl kurulur konusunda eğer bir barkod sistemi firmasından destek alındıysa firmadan destek alınmadıysa işletme sahiplerinin kendilerinin kurması gerekmektedir.

Barkod sistemlerinin seçilmesi gereken en önemli nokta müşteri hizmetleridir. Yazılımsal olan donanımlardan oluşan barkod sistemleri kullanıcılarına mağduriyet yaşatmayacaktır. Kaliteli olarak müşteri hizmeti gerçekleştiren firmalar ve anlaşmaların yapılacağı en iyi tercih olacaktır. Barkod sistemlerini ücretsiz bir şekilde temin eden firmalar kurulumlarını kendileri gerçekleştirmeleri gerektiğinde eğitim almak açısından platform ve eğitim online eğitim noktalarından destek almayı tercih edebilirler. Barkod Sistemi Nasıl Kurulur sorusuna kısaca şöyle cevap verebiliriz; barkod sistemlerinin kurulumları açısından gerekli olan ekipmanlara yani yazılımsal ve donanımsal olarak kullanılması gereken ekipmanlara sahip olunması gerekmektedir. Barkod kurulum ve satımı gerçekleştirmekte olan pek çok firma olduğundan dolayı net fiyatın söylenmesi uygun değildir. Ancak genelde uygun fiyatlara satılım ve kurulumları gerçekleşmektedir.

Ücretsiz Barkod Sistemleri

Ayrıca barkod sistemlerinin ücretsiz olarak temin edilmesi açısından sağlayıcı bulunan firmanın iyi araştırılması gerekmektedir. Ücretsiz barkod sistemleri sahip olmuş olduğu yazılımların artı ve eksi yönleri ücretli barkod sistemleri ile karşılaştırılarak hangisinden nasıl ve ne kadar verim alınacağı karşılaştırılmalıdır. Kurulumları konusunda verilmiş olan talimatların izlenmesi ve eksik olan noktaların araştırılması bu konu hakkında yazılmış ve çekilmiş olan eğitim yazı ve videolarının dikkatle izlenmesi oldukça önemlidir.

Genel olarak barkod sistem seçim ve kurulumlarının yapılması firmalar açısından oldukça önemlidir. Çünkü artık firmaların pek çok işlemleri barkod sistemleri tarafından gerçekleşmektedir. Barkod Sistemi Nasıl Kurulur sorusuna öncelik olarak yazı içinde bahsettiğimiz kriterlerin tamamlanmış olması gerekir. Gerek envanter yönetimi gerek ürün bilgileri gerekse de fiyatların bulunması açısından barkod sistemlerinin sağlamış olduğu pek çok avantaj bulunmaktadır. Bu sebeple işletme ve firmaların barkod sistemi tercihlerinde fiyat performans olarak düşünmeleri ve bu kapsamda harcamadan kaçmamaları gerekmektedir.

Barkod Sisteminin Sektörlere Etkisi hakkında bilgi almak için tıklayın!

Yorum Gönder !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Lütfen gerekli alanları doldurunuz !

Bizi Tercih Eden Onlarca Markalardan Bazıları

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın ! +90 342 606 08 90