Bilgilerinizi Bırakın Biz Sizi Arayalım !

Kullanabileceğiniz yeni teknolojiler ve iş yapış şekillerine uyum için mevcut durumunuzu ve atabileceğiniz adımları birlikte ortaya çıkarmak üzere danışman ekibimizle bir araya gelin.

Barkod Sisteminin Avantajları

Barkod Sisteminin Avantajları oldukça fazladır. Hızlı işlemlerin sağlanması, stokların takiplerinin gerçekleştirilmesi, maliyetin azalması, müşteri memnuniyetinin sağlanması ve işletmelerde entegrasyon ve güvenlik barkod sisteminin avantajları arasında yer almaktadır.

Barkod sistemleri avantajları sayesinde her seviye de yer alan işletme hem avantajlıdır hem de kullanışlıdır. Günümüzde marketler, kırtasiyeler, yedek parçacılar, antinler, aksesuar, züccaciye, ayakkabı ve giyim mağazalarına varana kadar her türlü işletme de pek çok yönden işlevsel bulunan barkod sistemleri kullanılmaktadır.

Barkodun Faydaları Nelerdir?

Barkodlar verilerin hızlı ve de doğru bir şekilde girilmesini sağlamakta olan bir yöntem olduğundan dolayı barkod işlemlerinin yoğun bulunduğu ve bilgiye doğru ve hızlı olarak ulaşımının ihtiyaç bulunduğu yerlerde kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin kullanılmış olduğu sistemler veri toplama sistemleri olarak da adlandırılmaktadır. Barkodlar sayesinde bir üründe oluşan tüm hareketler izlenebilir. Bu sistem üzerinde barkod okuyucular, yazıcılar ve taşınan data terminalleri gibi pek çok iletişim aracı bulunmaktadır.

  1. Doğruluk; barkodlar en doğru bilgi alınmasını sağlamaktadır. Kullanıcı hataların bu şekilde ortadan kaldırmaktadır. Benzer olan ürünler ya da benzer kodlara sahip olan ürünler arasında karışıklıkları önlemektedir.
  2. Hız; istenmekte ola n bilgi manuel şekilde toplanacak bilgilerin çok çok üstünde hızlı ve doğru olarak toplanmaktadır. Toplanmış olan doğru bilgiler bilgisayarlarda olduğundan dolayı yine çok hızlı olarak bilgilerin işlenmesi ve değerlendirilmesi açısından kişilere hızlı olarak ulaşmaktadır.
  3. Maliyet; doğruluk oranlarının artması ve veri giriş hızlarının yükselmesi ile işçilik maliyetleri düşecek olan sistemler daha ekonomik olmaktadır.
  4. Kullanışlı olması; barkod ürünleri yani okuyucu ve yazıcı gibi ürünlerin kullanılması, bilgisayar üzerine bağlanması ve işletilmesi oldukça kolaydır. Bu sistemler, detaylı, güvenilir ve hızlı olarak datalar toplanmaktadır. Bu toplanmakta olan bilgiler ile sistemler daha etkili bir şekilde yönetilmektedir.
Barkod Sisteminin Avantajları
Barkod Sisteminin Avantajları

 Barkod Sistemi Ne İşe Yarar?

Barkod sistemleri ürünlerin benzersiz bir kimlik numaraları ile etiketlenmemelerini ve bu numaraların bir okuyucu cihaz aracılığı ile okunmalarını sağlamakta olan bir tarama teknolojisidir. Barkod sisteminin avantajları;

  1. Hızlı ve doğru bir işlem; barkod sistemleri, ürünlerin tarama işlemlerinin hızlı ve doğru olarak yapılmasını sağlamaktadır. Bu işletmelerin müşterilerine daha hızlı olarak hizmet sunulmasına ve ysnlış fiyatlandırma ve envanter hatalarının en aza indirilmesine yardımcı olmaktadır.
  2. Verimli olarak envanter yönetimleri; barkod sistemleri işletmelerin envanter yönetimlerinin daha verimli bir hale getirmektedir. Her ürüne benzersiz olan bir kod atanması sayesinde, envanter içerisinde yer alan ürünlerin kolay bir şekilde takiplerinin gerçekleştirilmesi ve envanter seviyelerinin doğru olarak belirlenmesi sağlanmaktadır.
  3. Maliyet tasarrufları; barkod sistemi, işletmelerin zaman ve para tasarruflarını gerçekleştirilmesine yardımcı olmaktadır. Tarama işlemleri, ürünlerin elle sayılmasında daha hızlı bir şekilde ve daha doğru bir şekilde yapıldığından dolayı, işletmelerin envanter sayımları açısından daha az zamana ve iş gücüne ihtiyacı bulunmaktadır.
  4. İşletmelerin verimli olması; barkod sistemleri işletmelerin genel verimliliklerini arttırmaktadır. Ürünlerin hızlı ve doğru olarak tarama işlemlerinin yapılması işletmelerin müşterilerine daha hızlı hizmet sağlamasına ve işlemlerin verimli olarak yapılmasına olanak tanımaktadır.
  5. Her ürüne benzersiz olarak bir kod atanması sayesinde ürünlerinin hangi tarihler içerisinde sayımlarının gerçekleşmiş olduğunu ya da hangi tarihte satılmış olduğu, hangi ürünlerin ne kadar sıklıkla satılmış olduğu ve popüler olan ürünlerin ayırt edilmesini kolayca belirlemektedir.

Barkod Yazılımı Avantajları

Daha hızlı olan işlem süreleri; barkod okuyucularının yanında barkod yazılımları da kolay ve hızlı olarak işlem gerçekleştirme özelliği sunmaktadır.

Verimli şekilde envanter yönetimleri; barkod yazılımları sayesinde envanter yönetimleri çok hassas ve etkili hale gelmektedir. Bu durum da işletmelerin ürün takiplerinin daha doğru bir zamanda yapmasına olanak sağlamaktadır.

Daha az insan gücü ihtiyaçları; barkod yazılımlarının otomatik olan işlevleri sayesinde daha az insan gücü ve daha az elle çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu işletmelerin insan gücü maliyetlerini en aza indirmektedir.

Az veri hatalarının yaşanması; barkod yazılımları manuel olarak girilmekte olan verilerin yaratmış olduğu hataların önüne set çekmektedir. Bu durumda işletmelerin daha doğru bir şekilde karar almalarına olanak sağlamaktadır.

Daha iyi bir şekilde izlenebilir olma durumu; barkod yazılımları sayesinde ürünlerin tarihçeleri, stok takiplerini daha kolay olarak yapılmasını sağlamaktadır.

Barkod Sisteminin Avantajları
Barkod Sisteminin Avantajları

Barkod Sisteminin Üreticiye Sağlamış Olduğu Faydaları

Barkod sistemleri pek çok bakımdan kişilere avantaj sunmaktadır. Barkod sisteminin avantajları içerisinden faydalanmakta olan ilk kesim üreticilerdir. Özellikle de ithalat ve ihracat konularında barkod sistemleri üreticileri oldukça büyük avantaj sağlamaktadır. Her ürünün belirli olan bir barkodu bulunmaktadır.

Bu barkodlar dünyanın her yerinde geçerli olmaktadır. Bu sistem sayesinde üretimleri yapılan ülkelerde daha çok satılmış olduğu kolay bir şekilde öğrenilmektedir. Diğer yandan da kar ve kazanç konularında da hızlı ve kolay bir şekilde değerlendirme yapılmaktadır. Ayrıca tüm bunlara ek olarak barkod sistemleri, ürün kayıplarına da engel olarak üreticilerin zarar etmemelerini de sağlamaktadır.

Barkod Sisteminin Satıcıya Sağlamış Olduğu Faydaları

Barkod sistemleri, ürünlerin üreticiden tüketiciye kadar olan süreçten direk olarak ulaşmadan öncesinde satıcılara büyük avantaj sağlamaktadır. Satıcıların ürünlerinin tümüne bir loda sahip olması oldukça kolaylık sunmaktadır. İlk olarak satılmakta olan her ürünün fiyatlarının bilinmesine gerek bulunmamaktadır. Çünkü ürün üzerinde yer almakta olan barkod üzerinde fiyat bilgileri yer almaktadır.

Diğer yandan ise mağazalarda ürünlerden kaç adet kalmış oldukları ya da ürünlerinin olup olmadıkları gibi diğer bilgiler de barkod aracılıkları ile kolay bir şekilde öğrenilmektedir. Buna bağlı olarak da hangi üründen ne kadar satılmış ya da kalmış olduğu da kolay olarak analiz edilmektedir. Ayrıca ürünlerin giriş ve çıkış fiyatlarında satış esnasında herhangi bir hata oluşumunu da engellemektedir. Bu şekilde barkod sistemleri sayesinde satıcılar olabildiğince az ya da hiç hata yapmadan zarar etmeyecektir.

Barkod Sisteminin Avantajları
Barkod Sisteminin Avantajları

Barkod Sisteminin Tüketiciye Sağlamış Olduğu Faydaları

Barkod sistemleri ticari alan içerisinde pek çok avantaj sağlamış olduğu gibi bu avantajlardan yararlanan kişiler arasında tüketiciler de yer almaktadır. Satın almış oldukları her ürünün barkodlarının bulunması pek çok açıdan tüketicilerin bilgi sahibi olmalarına yol açmaktadır. Çünkü her barkod üzerinde bir ürünün fiyat bilgileri değil aynı zamanda ürün hakkında pek çok bilgiye de yer verilmektedir. Bu şekilde hem ürün hakkında cinsinin bilgisi edinilirken hem de barkod aracılığı ile ürünlerin nerelerden daha uygun olan fiyatlara alınacağı da öğrenilmektedir.

Barkod sistemlerinin tüketiciler açısından en büyük sağlamış olduğu avantaj, satın alınmakta olan ürün hakkında detaylı bilgileri veriyor olmasıdır. Bu şekilde kişiler tüketmiş oldukları ürünler konusunda daha rahat olmaktadırlar. Bu şekilde müşteri memnuniyetlerinin sağlanması da daha kolay gerçekleşmektedir. Bu sebeple üretici ve diğer firmaların barkod sistemlerini kullanmaları oldukça önemlidir. Hem kendi stok bilgilerini almaları açısından hem de müşterilerinin bilinçli olarak almış oldukları ürünler hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları açısından önemlidir.

Barkodlar oldukça uygun fiyatlara basımları yapılmaktadır. Yalnızca müşteriler için değil aynı zamanda çalışan kişiler açısından da oldukça önemlidir. Elle sayımlar çalışanlara zorluk çıkarmaktadır. Bu durumda barkodlar devreye girerek ne kadar kaldığını sistemden göstermektedir.

Barkod Sistemi Kullanılan Yerler hakkında bilgi almak için tıklayın!

Yorum Gönder !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Lütfen gerekli alanları doldurunuz !

Bizi Tercih Eden Onlarca Markalardan Bazıları

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın ! +90 342 606 08 90