Bilgilerinizi Bırakın Biz Sizi Arayalım !

Kullanabileceğiniz yeni teknolojiler ve iş yapış şekillerine uyum için mevcut durumunuzu ve atabileceğiniz adımları birlikte ortaya çıkarmak üzere danışman ekibimizle bir araya gelin.

Bulut Yedekleme Hizmeti Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bulut yedekleme hizmeti seçerken nelere dikkat edilmelidir sorusu birçok açıdan önemlidir. Teknolojinin yaygınlaşmasıyla artan cihaz kullanımları hem bireysel hem de kurumsal çözümler sunmaktadır. Ancak, cihazların sunduğu verilerin kaybolması veya çalınması tedbir alınmadığında riskli bir durumdur. 

Özellikle de işletmeler, verilerin güvenliğinden büyük oranda endişe duymaktadır. Verilerin güvenlik sorunlarını en iyi şekilde sağlayan ise bulut yedekleme hizmetidir.  Bulut yedekleme hizmeti, birçok sağlayıcıdan alınabilmektedir. Bu sağlayıcılardan birini seçerken dikkat edilmesi gereken birçok faktörün olduğunu belirtmek gerekir.

Bulut Yedekleme Hizmet Sağlayıcısı Nedir?

Bulut hizmet sağlayıcısı nedir diye sorulduğunda kısaca tanımlanabilir. Bu sağlayıcılar müşterilere bulut tabanlı platformlar, depolama ve altyapı sağlamakla sorumlu kuruluştur. Uygun maliyetli seçenekler sunan bulut hizmetleri, müşterilerin yedekleme yapacakları alan dahilinde ücret sunmaktadır. 

Dolayısıyla kullanımdan fazla olan gereksiz harcamaların önüne geçilmesini engellemektedir. Bulut yedekleme hizmet sağlayıcıları aynı zamanda ofis ve işletmeler için özelleştirilmiş seçenekler sunmaktadır. Bu nedenle bireysel ve kurumsal alanlarda kullanılan cihazların verilerinin yedeklenmesi bulut yedekleme hizmet sağlayıcıları ile mümkündür. 

Bulut Yedekleme Hizmeti Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Bulut Veri Güvenliği 

Bulut yedekleme hizmeti seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında bulut veri güvenliği yer almaktadır. Bulut hizmetleri dahili veya harici gruplara özel verilere ve uygulamalara yetkisiz erişimi önlemelidir. Bunun için bilgilere erişimi olan yetkili kişilere en iyi şekilde saklayan bir alt yapıya sahip olmalıdır. Böylece söz konusu olan alt yapı sayesinde bulutta depolanan ve yedeklenen verilerin güvenliği artırılır. Özel bilgilere erişim sadece yetki verilen kullanıcılar için sağlanmış olur. Bu da verilerin izinsiz ve kötü amaçla kullanımını engellemektedir.

En iyi bulut hizmet sağlayıcılarının 3 güvenlik katmanı vardır. Bu katmanlar bilgisayarda, ağda ve fiziksel kurulumla yönetilebilmektedir. Bulut yedekleme sisteminin veri güvenliğini sağlaması için bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Genel olarak hizmet sağlayıcıları veri güvenliğini sağlaması açısından şunları sunmalıdır: 

  • Giriş kontrol sistemi 
  • Çok faktörlü kimlik doğrulama
  • Saldırı Tespit Sistemleri (IDS)
  • Kapsamlı veri şifreleme 
  • İzinsiz Giriş Önleme Sistemleri (IPS)
  • En kaliteli güvenlik duvarları

Dolayısıyla bulut yedekleme seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda güvenlik oldukça önemlidir. Hizmet sağlayıcıları güvenliği en üst seviyede sağlamak için yazılım ve donanım ekipmanlarıyla verileri korumaktadır. Gelişmiş veri güvenliğini sağlayan hizmet sağlayıcısını tercih etmek burada önem kazanmaktadır. Bu sayede seçilen bulut hizmet sağlayıcısı hayatı daha da kolaylaştıracak ve dijital dönüşüme hız katacaktır. Yukarıda verilen güvenlik kriterlerini taşıyan hizmet sağlayıcısı cihazların daha aktif ve verimli kullanılmasına yardımcı olacaktır. 

İşletmeler İçin Sunulan Ölçeklenebilirlik Özellik 

Bulut yedekleme hizmeti seçerken nelere dikkat edilmelidir sorusu özellikle de işletmeler için önemlidir. Zira, işletmelerin büyümesi verilerin daha fazla alanda saklanması anlamına gelmektedir. Bu nedenle bulut yedekleme hizmet sağlayıcılarında ölçeklenebilir özelliğin bulunması gerekmektedir.

Seçilen hizmet sağlayıcısında dar alan opsiyonları varsa işletme büyüdüğünde bu durum işe yaramaz. Farklı hizmet sağlayıcısına geçmek gerekir bu da zorlu bir sürece neden olabilmektedir. Bu nedenle bulut yedekleme hizmet sağlayıcılarının üst limitlerini dikkat bir şekilde incelemek ve kıyaslamak gerekmektedir. Ayrıca sahip olduğu şu alt yapı özellikleriyle ölçeklenebilirliğini değerlendirmek mümkündür: 

  • Bant genişliği 
  • Yük dengeleyiciler 
  • Sunucular 
  • Veri ambarları

İşletmeler, hizmet sağlayıcılarının ölçeklenebilirliğine bazı faktörlere göre dikkat etmelidir. Öncelikle uzun ve kısa vadede büyüme stratejisi ve hizmet düzeyi göz önünde bulundurulmalıdır. Ardından hangi bulut sağlayıcısının bu faktörlere daha iyi uyum sağlayacağı dikkate alınmalıdır. Dolayısıyla tercih edilen hizmet sağlayıcısı işletmelerin hizmet verilerini korumalı, iyileştirmeli ve büyüklüğüne göre bir alan sunmalıdır. Tüm bunlar ölçeklenebilir hizmet sunan bulut yedekleme sağlayıcılarının özellikleri arasındadır.

Esneklik, Hız ve Erişilebilir Bulut Yedekleme Hizmetleri

Dijital iş dünyasında verimli bir iş modeli olarak mobilite öne çıkmaktadır. Mobil çalışma stilininin yaygınlaşması hem çalışanlara hem de iş verenlere esneklik sağlamaktadır. Bu esnek iş modeli için bulut teknolojileri de gereksinimleri karşılayan hız ve verimliliği sağlamaktadır. Bulut bilişim çözümlerinin bu durumda farklı çalışma ortamlarına, yazılım ve sistemlere uyum sağlaması dikkate alınmalıdır. Dolayısıyla bulut yedekleme hizmeti seçerken nelere dikkat edilmelidir faktörlerinde esneklik de bulunmaktadır.

Bulut yedekleme teknolojisi verilere dakikalar içinde erişim sağlama olanağı sunmalıdır. Bu nedenle gecikme süresi, bağlantı hızı ve benzeri faktörler dikkate alınmalıdır. Çünkü bu faktörler bulut yedekleme hizmet sağlayıcısının hız ve erişim kalitesini belirlemektedir. Verimli çalışma performansına sahip olmak isteyen işletmeler yurt dışı, il dışı veya farklı bir yerde olsa da bulut hizmetlerinden dakikalar içinde yararlanmalıdır. Dolayısıyla bulut yedekleme hizmet sağlayıcılarını tercih ederken esneklik, hız ve erişim faktörleri dikkate alınmalıdır.

Hizmet Kalitesi ve Maliyet Faktörleri 

Bulut yedekleme hizmeti seçerken nelere dikkat edilmelidir söz konusu olduğunda hizmet kalitesi ve maliyet faktörleri unutulmamalıdır. Bulut teknolojilerinde hizmet sağlayıcıları çeşitli hizmetler sunmaktadır. Ancak sunulan hizmet ve araçlar bakımından güçlü ve zayıf yönleri bulunabilmektedir. Dolayısıyla bulut yedekleme hizmet sağlayıcılarının hizmet ve araç kalitesini gözden geçirmek gerekmektedir. Bir sağlayıcının sadece bir alanda en iyi özelliklerinin olması beklenmemelidir. Aynı zamanda işletme veya bireyin kullandığı teknolojiyle de uyumlu olması önemlidir.

Hizmet kalitesini etkileyen unsurlar arasında ise kanıtlanmış altyapı, coğrafi konum, çeşitli seçenekler ve filtre özellikleri bulunmaktadır. Bulut yedekleme hizmet sağlayıcısı kaliteli bir hizmet sunmak için yenilikçi teknoloji ve donanımlı kanıtlanmış altyapıya sahip olmalıdır. Bu, hizmet sağlayıcısına verileri emanet etmeden önce dikkate alınması gereken önemli unsurlar arasındadır. 

Bulut yedekleme hizmeti seçerken nelere dikkat edilmelidir konusunda yerel konumda hizmet veren sağlayıcıyı seçmek önemlidir. Zira coğrafi dağılım veri konumu için etkili bir faktördür. Özellikle de doğal afetlerin meydana gelmesinde verilerin korunması önemlidir. Bazı konumlarda verilerin bölge dışına çıkmaması için hizmet sağlayıcısının bölgede tesisi olmalıdır. Dolayısıyla bölgede teknik destek sağlayabilen bulut yedekleme hizmet sağlayıcısını tercih etmek daha iyi olacaktır. 

Diğer yandan veri yedekleme sürecinde oluşabilecek arıza veya aksamalar için müşteri destek ekibinin kalitesi dikkate alınmalıdır. Genelde bulut hizmet sağlayıcıları e-posta yoluyla müşterilere destek sunmaktadır. Aynı zamanda telefon ve canlı destek yoluyla da iletişim sağlanabilmektedir. Teknik destekler için genelde telefon veya canlı destek seçeneklerinden birinin kullanılması önerilmektedir. 

Bulut yedekleme hizmeti maliyeti de göz önünde bulundurulması gereken faktörlerden biridir. Maliyet, tek ya da en önemli husus olmasa da seçim sürecinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu nedenle seçilen bulut yedekleme hizmet sağlayıcısının faturalama işlemlerini şeffaf ve doğru yaptığından emin olmak gerekmektedir. Böylece, müşteriler ne için ne kadar ödeme yapması gerektiğini önceden net bir şekilde bileceklerdir. Bu hizmetteki maliyet faktörü sistemli bir şekilde gerçekleşmelidir. Zira sistematik ücretlendirme sunması fazladan alınacak ücretlerin önüne geçmektedir. Bu da müşterilerin güvenilir bir şekilde ücret ödeyerek hizmetten yararlanmasını sağlamaktadır. 

Sonuç olarak yukarıda sunulan tüm faktörler bulut yedekleme hizmeti seçerken nelere dikkat edilmelidir konusunda yer almaktadır. Zira iyi bir bulut teknolojisi hizmetleri sağlayıcısı, bu kriterleri gözeterek hizmet sunmalıdır. İşletmeler, bu noktada birinci sınıf kalitede bulut bilişim hizmetleri sunan bir sağlayıcıyı tercih etmelidir. Böylece işletmelerin iş yükünün azaltılması, tasarlanması ve yönetilmesi mümkün olur. İyi iyi bulut yedekleme hizmeti sağlayıcısı, işletmelere daha da üretkenlik sunarak zaman ve gelir kazanımına yardımcı olmaktadır. 

Depo Yönetim Sistemleri Nedir? bilgi almak için tıklayın !

Yorum Gönder !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Lütfen gerekli alanları doldurunuz !

Bizi Tercih Eden Onlarca Markalardan Bazıları

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın ! +90 342 606 08 90