Bilgilerinizi Bırakın Biz Sizi Arayalım !

Kullanabileceğiniz yeni teknolojiler ve iş yapış şekillerine uyum için mevcut durumunuzu ve atabileceğiniz adımları birlikte ortaya çıkarmak üzere danışman ekibimizle bir araya gelin.

Barkod Sistemi İçin Etiket Tasarım Yöntemleri

Barkod sistemi için etiket tasarım yöntemleri ile ürünleri alma isteği oluşturmak mümkündür.  Etiketler market rafları içerisinde müşterilerini beklemekte olan ürünlerin rakiplerinden ayırarak dikkat çekmelerini sağlamak açısından önemli bir araçtır. Etiketler bu derece önemli olduğundan dolayı barkod sistemi için etiket tasarım yöntemleri bulunmaktadır. Reklam ve pazarlama içerisinde psikoloji ve sosyoloji bilimlerini de içeren etiket tasarımları süreçleri günümüz de değişime uğramıştır.

Psikoloji ve sosyoloji dalları içerisinde pazarlama sektöründe genelde insanları ürünleri alma isteğini tetikleme ile ilişkilendirilmektedir. Barkod sistemi için etiket tasarım yöntemleri kullanıldığı taktirde bunu sağlamak çok kolaydır. Ancak renklerin insanlar üzerindeki etkileri, nesneler arasında bulunan boşluklar, kullanılmakta font ve yazı boyutlarının değişikliği gibi pek çok detay insanlar üzerinde ne hissettirmiş olduğunu etkilemektedir. Bu sebepten ötürü etiket tasarımları bir sanat oluşturduğu gibi aynı zamanda matematiksel kuralları bulunan bir bilim de olmaktadır.

Barkod Sistemi İçin Etiket Tasarım Yöntemleri
Barkod Sistemi İçin Etiket Tasarım Yöntemleri

Etkileyici bir grafik tasarımları açısından etiketler olmazsa olmazdır. Ancak tasarlama yapılmadan öncesinde ürün ve ürünün hangi kitle üzerine hitap etmiş olduğu iyi tespit edilmelidir.

Barkod sistemi için etiket tasarım yöntemleri açısından ilk olarak etiketler üzerinde olması gereken bilgilerin neler olduğu bilinmelidir. Bu bilgilerin tam ve de doğru bir şekilde temin edilmiş olduğundan emin olunmadan tasarım durumlarına başlanması ileri zamanda yeni verilen eklenmesi gerektiğinden tasarım işlemlerinin uzun olmasına, etiketlerin baskı durumlarının geç yaşanmasına yol açmaktadır. Standart bulunan bir etiket üzerinde;

 • Ürün ad
 • Üretici isim ve resmi adresleri
 • Üretim izin ve numarası
 • Muhafaza edilme şekli ve kullanım şekli bulunması gerekmektedir.

Ancak temizlik, gıda ya da teknolojik ürünlerin etiketlerinde farklı bilgilerinde bulunması gerekmektedir. Örnek olarak gıda ürünlerinde Türk Gıda Kondeksi bulunması gerekmektedir.

Barkod Sistemi İçin Etiket Tasarım Yöntemleri

Barkod sistemi için etiket tasarım yöntemleri konusunda etiket kaliteleri genel olarak basılacak olan materyal ve baskı makinalarının kalite ve özellikleri ile sınırlı bulunsa da tasarımlarında öge değişiklikleri, renk seçimleri gibi konular da oldukça önem taşımaktadır. Baskı ve matbaa sektörü içerisinde herkesin bilmiş olduğu gibi bilgisayarlar üzerinde görünmekte olan ile ilk baskılarda alınmakta olan çıktılar tutmayabilir. Bu durumda renklerin tutması açısından baskı makinalarının birkaç kez deneme yapılması gerekmektedir.

Profesyonel Görünüme Sahip Etiket ve Barkod Tasarlamak İçin İpucu

Barkod Sistemi İçin Etiket Tasarım Yöntemleri Neler?

Etiket tasarlama işlemleri bir bilimdir. Bu sebeple Profesyonel görünüme sahip etiket ve barkod tasarlamak için ipucu bulunmaktadır. Yapılmakta olan her etiket tasarımı bir prototiptir. Ancak tasarım işlemlerine başlanmadan öncesinde müşterilere daha öncesinde gerçekleşmiş olan ve piyasa üzerinde bulunmakta olan emsal etiketlerin örnekleri ile danışmak ve müşterilerin tam olarak ne istediklerini anlamak oldukça çok önemlidir.

Barkod Sistemi İçin Etiket Tasarım Yöntemleri
Barkod Sistemi İçin Etiket Tasarım Yöntemleri
 1. Olası en iyi araçları kullanın

Piyasa içerisinde etiket tasarımları açısından kullanılabilecek çok fazla araç ve program bulunmaktadır. Özellikle internet ortamında online bir şekilde etiket tasarlama programları ev ya da ofislerde ihtiyaçları karşılayacak olan ücretsiz olarak etiket tasarım çözümleri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kullanılmakta olan araçlar genellikle ücretli olarak çalışan tasarım programlarının yanında oldukça basit olmaktadır. Bu sebeple ortaya çıkmakta olan sonuçlar profesyonel olarak baskı alınmasına uygun olmamaktadır.

Adobe Creative Suite programının sunmuş olduğu Illustrator, InDesign ya da Photoshop gibi araçlarla her türlü yaratıcılık gerektirmekte olan işin profesyonel kalite içerisinde gerçekleşmesine izin vermektedir. Avery ya da canva gibi etiket tasarım servisleri kuvvetli olan araçlar sunması ile beraber, bu platformların kullanarak hazırlanmakta olan etiketlerin basılmaları istenmiş olduğunda deneme baskıları görülmediğinden dolayı yurt dışında ekstra bir şekilde maliyet ile gelecek olan etiketlerin her zaman istenilen gibi olmadığını anlamak çok geç olacaktır.

Bu programlar dışında Label Maker Pro, Label Maker Creator, Maestro Label Designer, Label Factory Deluxe 4 ve Label Templates for Pages gibi programlar ev ve ofis kullanıcıları açısından oldukça yeterli bulunsalar  da tasarımcılar açısından pek çok konu da esneklik oluşturmadıklarından dolayı profesyonel tasarım içerisinde tercih edilmemektedirler.

 • En önemli bilgileri ekleyin

Şık ve de sade görünüm marka imajını genel olarak olumlu yönde etkilemektedir. Bu şekilde ürün satışları da beraberinde artmaktadır. Bu sebepten ötürü etiket tasarımları gerçekleşirken marka ve ürün bilgilerinin yanında öğelerin çok olarak kullanılmaması ve renk geçişlerin de en minimum düzeye indirilmesi gerekmektedir.

Bazı sektörler içerisinde etiketler üzerinde etiket bilgilerin bulunması da zorunlu olmaktadır. Etiketlerin basılmış oldukları malzeme türleri kullanılmakta olan boya türleri gibi bulundurulması yasal olarak istenmektedir.

 • Ürün paketleme hakkında düşünün

Ürünlerin ambalajları da etiketleri tasarlanırken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır. ambalajların etiketlenmesi esnasında ambalajların türü, etiketlerin yapıştırılması açısından kullanılacak olan yapıştırıcı türleri önemli olurken ambalaj biçimleri, renkleri etiketlerin yer alması istenilen pozisyon tasarım süreçlerinde oldukça önemlidir. ürün boyut ve ürün şekilleri alınmış olduktan sonrasında başlanması gereken bir süreçtir. Bu sebeple büyük özen ve dikkat gerektirmektedir.

Bu sebeple tasarlama yapacak olan firmaların müşterilerden boş ambalaj göndermeleri gerektiği rica edilmelidir. Boş olan ambalajlar aynı zamanda etiket formu yapılması açısından uygulamalı olarak çalışma yapılmasına imkan sağladıklarından dolayı çalışmaların bu şekilde hızlanmasını önemli olarak hızlanmasına yardım etmektedir.

Ürünlerin grup olarak kutulanacakları gerçeği de tasarımları gerçekleşirken dikkate alınması gerekmektedir. Etiketlerin ürün kutularına yerleştirirken ya da kutular içerisinde alınırken temas olmayacak durumda konumlandırılmasına dikkat edilmesi ürünün herhangi bir sarsıntı da düşme ihtimallerini sıfıra indirmektedir.

 • Tutarlı bir marka logosu kullanın

Hazırda kullanılmakta olan bir marka logosu kullanılıyorsa, ürün etiketleri hazırlanırken bu logoların kullanılması oldukça önemlidir.  Firma sahiplerinden edinilmiş olan logo dosyaları eski program ile hazırlanmış ve vektörel olmayacak ya da çok düşük çözünürlük ile bulunuyorsa orijinallerine uygun olarak baştan yapılarak etiket tasarımları açısından kullanılması gerekmektedir.

 • Açık ve okunabilir olun

Ürün barkod ve etiketleri müşterilere ürünlere çekmekte olan detaylardan biridir. Mağazalarda raflarda müşterilerin ürünlerini rahat bulacakları şekillerde tasarlanırken aynı zamanda çalışanlarında barkodları kolay bir şekilde görecekleri şekilde konumlandırılması ve açık okunur olması oldukça önemlidir. ürün adları ne kadar kolay seçilirse seçilsin iyi tasarlanan ve rahat olarak okunan etiketler bulunmadan müşterilerin ürün seçme olasılıkları da beraberinde azalmaktadır. Aynı durumda kalabalık olarak etiket tasarımları müşterileri beraberinde uzaklaştırmaktadır.

 • Akıllı yazı tipleri kombinasyonu kullanın

Etiket yazı ve barkod yazıları hazırlanırken farklı yazı tipleri bulunmaktadır. Tek yazı tiplerinin bulunması tasarımları kalanları ne kadar hareketli bulunursa bulunsun sıkıcı bir etki oluşturacaktır. Bunun dışında kullanılacak olan yazı tiplerinin birbirine yakın bulunması gerekmektedir. Bu durumda dışarıda bulunan tek istisna noktası logolarda yer alan yazı türleridir.

 • Yeterli beyaz boşluk bırakın

İnsan gözleri kalabalık yazılara bakarken yorulur. Bu sebeple boşluk aramaktadır. Fotoğraflarda hareket olarak adlandırılmakta olan durum tasarımlarda beyaz boşluk olarak da geçmektedir. Beyaz boşluklar bırakılmakta olan boşlukların renklerini tarif etmemektedir.

 • En az bir dekoratif öğe ekleyin

Etiket ve barkod tasarımları görseldir. Müşterilerin etiketlere fazla bakması ve etiketler de bulunmakta olan yazıların tasarımlarının incelenmeleri, gözlerinin meşgul olması, etiket tasarlamalarda istenmektedir. Barkodlar tam tersine düz ve tek düze olarak kullanılması gerekmektedir.

Barkod Sisteminin Sektörlere Etkisi hakkında bilgi almak için tıklayın!

Yorum Gönder !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Lütfen gerekli alanları doldurunuz !

Bizi Tercih Eden Onlarca Markalardan Bazıları

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın ! +90 342 606 08 90