Bilgilerinizi Bırakın Biz Sizi Arayalım !

Kullanabileceğiniz yeni teknolojiler ve iş yapış şekillerine uyum için mevcut durumunuzu ve atabileceğiniz adımları birlikte ortaya çıkarmak üzere danışman ekibimizle bir araya gelin.

Barkod Sisteminin Sektörlere Etkisi

Otomatik olarak yapılan tanımlama ve veri toplama uygulamaları olarak adlandırılmakta olan teknolojilerin günlük yaşantımız içerisinde en çok karşımıza çıkmakta olan barkod sistemleridir.

Barkod sisteminin sektörlere etkisi;

 1. Süpermarketler: Temel olan tüketim ürünlerinin üzerine konumlandırılmış olan barkod çizgileri ile kasalara tanıtılarak fiyat ve stok durumlarının okumaları sırasında ana bilgisayar üzerine işlenmesidir. Aynı zamanda ürünler üzerinde konumlandırılmakta olan başka bir OT ve VT teknolojisi bulunmakta olan Radio Frequency etiketleri hırsızlık olaylarının önüne geçmektedir.
 2. Fabrikalar: Fabrika çalışanlarının vardiya saatlerinin denetimleri, izinler, mesai içerisinde geçirmiş oldukları saatler ve bu saatlerin hesaplamalarında kullanılması durumunda ücretlerinin tespiti ücret tespitleri ile bilgisayar ile yapılması barkod sistemleri sayesinde gerçekleşmektedir. Bununla beraber binaların farklı olan yerlerinde konumlandırılmakta olan barkod etiketlerinin kontrolleri ile güvenlik sistemlerine yardımcı olunmaktadır.
 3. Satış Otomasyonları: Kasa görevlilerinin ellerinde bulunan okuyucu olan cihazlar ile satışları gerçekleştirilmekte olan ürünleri bilgisayarlara tanıtılması ile fatura yapılmasını da barkod sistemleri sayesinde gerçekleşmektedir.
 4. Bagaj ve Yolcu Takipleri: Barkodların yeni olan kullanım alanları içinde uçak biletlerini yerleştirilmekte olan barkod okuyucu olan cihazlarla tanıtılması ve bagajlara barkod koyulması ile genel takip uygulamaları geliştirilmiştir.
 5. Otoyollar: Otoyollar da yer almakta olan araçlara yerleştirilmekte olan etiketler otomatik bir şekilde okutularak ücret araç sahiplerinin banka hesapları üzerinden çekilmektedir. Bu sistemler eskiden ücretli bulunan yolların çıkış yerlerinde kurulmakta olan gişe noktalarını tarihe tamamen gömmüştür. Oluşturulmuş olan gişe noktalarında ücret tahsisleri yapılması sebebiyle uzun araç kuyrukları gerçekleşmekte gerekli olan güvenlik sağlanmamakta ve bu durumda kaçak olan geçişlerin takipleri gerçekleşmemekteydi. Günümüz içerisinde kullanılmakta olan araç etiketleri sayesinde otoyol gişelerinde geçmekte olan tüm araçlar sınıflarına ve kullanmış oldukları yol uzunluklarına göre otomatik bir şekilde ücretlendirilmektedir. Araç geçişlerinde ücret tahsilatları yapılmaktadır. köprü ve otoyollar üzerinde kullanılmakta olan HGS yani hızlı geçiş sistemleri bu duruma en güzel olan örnektir. Bu sistem sayesinde gişede duraklama işlemlerinin ortadan kalkması ile araç geçişleri çok hızlı şekilde olmakla beraber bu şekilde trafik de bir süre rahatlamaktadır. Barkod sisteminin sektörlere etkisi bu madde ile de kolayca açıklanabilir.
Barkod sisteminin sektörlere etkisi
Barkod sisteminin sektörlere etkisi

Barkod Sisteminin Sektörlere Etkisi ve Barkod Çeşitleri

Barkod sisteminin sektörlere etkisi olmasının dışında bahsedilebilecek pek çok barkod çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar;

EAN/UPC (European Article Numbering / Uniform Products Code)barkodu: ağırlıklı olarak market ve eczanelerde kullanılmakta olan toplu tüketim ürünleri içerisinde konumlandırılmakta olan bir kodlama sistemi olmaktadır. European Article Numbering barkodu adından da anlaşılmış olduğu gibi Avrupa üreticilerinin kullanmış oldukları bir sistemdir. Uniform Products Code barkodu ise aynı sistemin Amerika da bulunan üreticiler kullanmaktadır.

Interleaved 2/5 barkodu: Ağırlıklı bir şekilde endüstriyel ortamlar içerisinde olan hareketleri takibini isteyen ürünlere kimlik tanımlamak açısından kullanılmaktadır. Barkod sisteminin sektörlere etkisi ile birlikte bu kodlama sayesinde sadece nümerik bir şekilde kodlama yapılmaktadır.

Barkod sisteminin sektörlere etkisi
Barkod sisteminin sektörlere etkisi

Code 39 barkodu: Bu sistem sayesinde numerik ve alfa numerik olan karakterlerin kodlama işlemleri gerçekleşmektedir. Code 39 sistemleri üretim açısından uygulanmanın dışında kütüphane kitap ve üyelerin kodlanmasında kullanılan sistemdir. Codebar genel olarak sağlık alanı içerisinde kullanılmaktadır. Bu sistem ile sadece numerik karakterlerin kodlanması yapılmaktadır.

Code 128 barkodu: Hem numerik hem de alfa numerik karakterler kodlanmaktadır. Bu sistem genel olarak endüstriyel alan içerisinde kullanılmaktadır.

PDF 417 barkodu: otomatik olarak tanımlama teknolojilerini genişlemekte olan global kullanım alanları ve giderek önemi artmaktadır bu durumda daha güvenilirdir. 2000 adet numerik ve alfa numerik karakter içermektedir.

Barkod Sisteminin Faydaları

Günümüz içerisinde barkod sistemleri pek çok alanda kullanımı bulunmaktadır. Barkod sisteminin faydaları; doğruluk, maliyet, hız ve kullanım kolaylığı sunmasıdır.

 1. Doğruluk; işlenmekte olan verilere ve net olan bilgilere ulaşım sağlamaktadır. Bu şekilde kullanıcı yanlışlıklarını tamamen ortadan kaldırmaktadır. Birbirine çok benzemekte olan ürünler ya da benzer olan kodlara sahip bulunan ürünlerin karışmasının önüne tamamen önüne geçilmektedir.
 2. Hız; hızlı veri girişlerinin yapılmasının temel iki avantajı bulunmaktadır. Ulaşılmasını istenen veriler, klasik olan yollarla toplanacak olan verilerin çok üstünde bulunan hızla ve net olarak toplanmaktadır. Ulaşılmakta olan net bilgiler, elektronik açıdan çözümlenme ve işlenme süreçleri oldukça hızlıdır.
 3. Maliyet; netlik durumlarının artması ve verilerin kodlanma süreçlerinin hızlı olması durumunda insan kaynakları da maliyeti aşağı çekmektedir.
 4. Kullanım kolaylığı sunması; barkod okuyucu olan cihazlar, tarayıcı ya da benzer olan ürünlerin kullanımları oldukça kolaydır. Sanal olarak ortama bağlanma ve işlenmeleri oldukça kolaydır. Barkod sistemleri ile detaylı, kesin ve hızlı veriler toplanmaktadır. Bu amaçla barkod sistemleri dağıtıcılar, toptancılar, üreticiler ve perakendeciler açısından faydalarının değerlendirilmesi yapılmıştır.

Barkod sistemleri faydaları;

 1. Ürünlerin stok durumları anında ve kolay bir şekilde alınmaktadır.
 2. Üretimlerinin denetimlerinin gerçekleşmesi kolaydır.
 3. Kalite kontrol sürecini kolaylaştırmaktadır.
 4. Üretim ve sipariş hakkında anında bilgi edinerek tedbir alınmaktadır.
 5. Ambar ve üretim maliyetleri kolay bir şekilde takipleri kolaylaşmaktadır.
 6. Sevkiyatların zamanında ve doğru bir şekilde yapılma işlemleri de kolaylaşmaktadır.
 7. İnsan kaynaklarının yükü bu şekilde hafiflemektedir.
 8. Üretimlerin kontrolde olması ile ürün nitelikleri de artmaktadır.

Barkod Programı Önemli Özellikleri Nelerdir?

Barkod programı önemli özellikleri nelerdir açısından kurulum süreci içerisinde bu durumlar göz ardı edilmiş olduğunda, işletmelerin stok ve satış kontrol süreçleri içerisinde pek çok sorun ve sıkıntı ile karşılaşılacaktır. Bu şekilde barkod sistemlerinde beklenmiş olan verimler elde edilmeyecektir. Barkod sisteminin sektörlere etkisi bakımından söz edilmesi gerekenlerden birisi de satışlara kolaylık sağlamasıdır. Barkod sistemleri kurulum süreçlerinde genel olarak gerekli olan durumlar hemen hemen bu işletmelerde aynıdır. Çoğunlukla barkod program, bilgisayar ve gerekli olan durumlarda barkodu bulunmayan ürünler açısından ürünler açsından bir adet barkod yazıcıdır. Bunlara ek olarak satışları kolaylaştıracak, ürün ve stok bilgilerini oluşturacak bir barkod programı da gerekmektedir.

En Önemli Özelliği: Barkod Okuyucu Program

En önemli özelliği: Barkod okuyucu program, barkodları okuyan ve bilgi içeriklerini çözmekte olan yazılımlardır. Barkod programları, barkodları okumakta olan ürün fiyatları, stok durum ve diğer bilgileri çözmektedir. Barkod okuyucu programlar genelde bilgisayar üzerine yüklenmektedir ve barkod okuyucu olan cihazlarla beraber kullanılmaktadır. barkod okuyucu programlar çeşitli olarak endüstriyel ve ticari alan içerisinde kullanılmaktadır. Örnek olarak mağaza da satış gerçekleşirken barkod okuyucu programlar kullanılmaktadır. Mağazalarda kişiler ürün alırken, ürünlerin barkodları barkod okuyucu cihazlar ile okutularak barkod programları ürünlerin fiyatlarını ve stok durumlarını çözmektedir. Bu şekilde ürün fiyatları ve stok durumları otomatik bir şekilde güncellenmektedir. Bu şekilde veri giriş hataları da azalmaktadır.

Barkod okuyucu programlar, ayrıca ürünlerin yer alan teslimat adresleri ve diğer bilgilerini de çözmektedir. Örnek olarak e ticaret sitelerinde bir müşteri ürün siparişi oluştururken ürün üzerinde yer almakta olan barkod yapıları barkod okuyucu cihaz ile okutulur ve bu şekilde ürünlerin teslimat adreslerini ve diğer bilgilerini çözmektedir. Bu şekilde teslimat işlemleri daha etkin duruma gelmektedir. Barkod programları ayrıca veri toplama ve analizleri konusunda da avantaj sunmaktadır. Örnek olarak mağazalarda barkod programları kullanılarak ürünlerin satış miktar ve fiyatları takipleri gerçekleşmektedir. Bu şekilde mağaza sahipleri ürünlerin hangi zamanlar içerisinde daha fazla satılmış olduğu ve hangi ürünlerin daha yüksek bulunan kar oranları sağlamış oldukları anlamışlardır.

Barkod Sistemimin Avantajları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

Yorum Gönder !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Lütfen gerekli alanları doldurunuz !

Bizi Tercih Eden Onlarca Markalardan Bazıları

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın ! +90 342 606 08 90