Bilgilerinizi Bırakın Biz Sizi Arayalım !

Kullanabileceğiniz yeni teknolojiler ve iş yapış şekillerine uyum için mevcut durumunuzu ve atabileceğiniz adımları birlikte ortaya çıkarmak üzere danışman ekibimizle bir araya gelin.

Barkod Sistemi ile Envanter Yönetimi Nasıl Optimize Edilir?

Barkodların kullanımı ve envanter yönetimi oldukça popüler olduğu için Barkod Sistemi ile Envanter Yönetimi Nasıl Optimize Edilir merak edilmektedir. Barkodlar açısından pek çok perakende satış noktaları ve süpermarketler içerisinde kontrol ve takip gerçekleştirmeleri açısından kullanılmaktadır.

Barkodu olan anahtar yönetim sistemleri günlük olarak operasyonların iyileştirme ve uzun vade zamanlarında tasarruf sağlamalarında büyük rol sahibidir.

Barkod tarayıcı sistemler sağlam olarak envanter yönetimlerinin bir parçasıdır.

Barkodların ürünler hakkında bilgi alınması adına bir veri tabanlarını açma ihtiyaçları olmadan bilgilerin oldukça küçük bir fiziki alan içerisine kodlamanın yoludur.

Envanter Yönetimi Açısından Barkod Sistemi Kullanmanın Avantajları

 • Envanter takip yazılımlarını kullanmak adına uzmanların bulunmasına gerek olmamaktadır. Envanter sistemleri tek tek olarak manuel bir şekilde sistem üzerine yüklenmesi oldukça zordur.
 • Ürünler üzerinde yer alan bir barkod olduğunda hızlı ve basit olarak gerçekleştirilen bir tarama ile veriler görüntülenerek ve aynı zamanda ürünler üzerine bilgi eklenmelidir.
 • Barkod sistemleri ürünleri hızlı bir şekilde tanıması ve uygulanması sebebi ile tercih edilmektedir. Bunların ötesinde pek çok endüstri içerisinde otomatik olarak ürün tanımlanmalarına olanak sağlamaktadır.
 • Barkod sistemleri ile envanter yönetimleri gerçekleştiğinde maliyet oldukça düşük olmaktadır.
 • Barkod sistemleri ayrıca üretkenlik gerçekleştirme durumlarını arttırmaktadır. Giderleri düşürerek bu şekilde eğitim ve işçilik süreleri kısalmaktadır.
 • Barkod sistemleri ile stoklarına tam olarak ne olduğunun bilinmesi nedeniyle fazla olarak sipariş verilmekten de kurtulma sağlanabilir.
 • Teknoloji günümüzde bu kadar hızlı bir şekilde ilerleme sağlaması ile ebraber barkod sistemleri de zaman içerisinde gelişmiştir.
 • Bir işletme adına barkodlu bulunan envanter yönetim sistemleri ne kadar kullanılmış olursa olsunlar işletmeler adına o kadar büyük bir kar elde etmektedirler.
 • Doğru envanter yönetim uygulamalarının kullanılması ve proaktif olmak uzun vade içerisinde para ve aynı zamanda zamandan tasarruf edilmesini sağlamaktadır.
 • Pek çok işletme envanter yönetimlerine ciddiye almamaktadır. Bu tür işletmeler hasarlı ya da eksik envanter bulunana kadar bu şekilde devam etmektedir.
 • Bu beklemeler pek çok zarara neden olmaktadır. Para ve zamandan tasarruf edilmesinin yanında aynı zamanda müşteri memnuniyeti de barkod sistemleri sayesinde artmaktadır.
 • Barkod numaraları el yardımıyla yazılarak manuel olarak sisteme girilmesi oldukça zorludur.
 • İnsanlar tarafından gerçekleştirilmiş her 100 tuş vuruşu sırasında 10 hata gerçekleşmektedir.
 • Barkod sistemleri ile 10.000 vuruş içerisinde yalnızca tek hata yapılmaktadır. Çok fazla envanter siparişi gerçekleştiğinde gereğinden fazla harcama yapılmasına sebep olmaktadır. Ancak barkodlar bu hataları tamamen ortadan kaldırmaktadır.
 • İşletmeler müşteri ve envanterlerini güvende tutulmasını istemektedirler. Barkod teknolojisi sayesinde özellikle sağlık ve ilaç sektörlerinden karışıklık ya da hataların önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.
Barkod Sistemi ile Envanter Yönetimi
Barkod Sistemi ile Envanter Yönetimi

Barkod Sistemlerinin Sağlamış Olduğu Avantajlar

 • El yardımı ile girişleri azaltarak verimlilik ve üretkenliği arttırmaktadır.
 • Envanter sayımlarının doğruluk değerlerini iyileştirmektedir.
 • İyileştirilmiş olan sistemler ile stok güvenliklerini sağlamaktadır.
 • İşleyiş şeklini basitleştirerek maliyet etkinliklerini arttırmaktadır.
 • Envanter doluluk ile ilgili bildirim gerçekleştirmektedir.
 • Kolaylaşmış olarak yeniden sipariş verme ve satın alma süreçlerini sağlamaktadır.

Barkod Nedir?

Barkodlar ürünlerin hızlı olarak tanımlanması ve envanterlerin izlenmesi açısından verilerin makine tarafından okunaklı bir şekilde temsil etme yöntemidir.

Barkodlar iki ya da tek boyutlu olmaktadır.

Envanter Yönetim Sistemi Pahalı Mıdır?

Envanter yönetim sistemleri maliyeti ihtiyaçlara göre değişim göstermektedir. satın alınmakta olan ürünlerin yalnızca mevcut olan ihtiyaçları karşılamaması gerekmektedir.

Aynı zamanda gelecek olan ihtiyaçları da karşılaması gereklidir. yazılım programlarına ek olarak barkod tarayıcı, yazıcı ve donanımlarının satın alınması gereklidir.

Doğru olarak uygulaması gerçekleştirilen barkod sistemleri envanter yönetimlerini iyileştirir ve bu işletmelerin büyümelerine de büyük oranda katkı sağlamaktadır.

İşletme adına envanter hareketlerinin izlenmesinin en hızlı ve en güvenilir yolu barkod sistemleri ile stok yönetiminin yapılmasıdır.

Barkod sistemleri bulunmadan stoklar yanlış hesaplanır ya da ürünlerin son kullanma tarihlerinin kaybedilmesi riski ile de karşılaşılmaktadır.

Barkod Sistemi ile Envanter Yönetimi
Barkod Sistemi ile Envanter Yönetimi

Envanter Yönetim Yazılımı İşletmelere Nasıl Yardımcı Olabilir?

Envanter yazılımları barkodlar ile beraber gelecek ola n tüm avantajlardan yararlanılması adına büyük öneme sahiptir.

Envanter yönetim yazılımları barkodlar dahil olmak üzere bilgilerin depolanması açısından oldukça uygun olan bir yerdir. Barkodlar taranmış olduğunda bilgisayarlar üzerine bilgi vermekte olan veri taban görevini görmektedir.

Envanter yönetim sistemi içerisinde barkodlar yürürlükte bulunduğunda şirketler daima mevcutta bulunan envanter seviyelerini doğru ve eksiksiz olarak bilmektedir.

İşletmelerde ürünlerin raflara konulmuş olduğunda ya da raftan alınmış olduklarında personel ürünlerini tarar ve bu tarama stok yönetim sistemleri üzerindeki verileri otomatik olarak güncellemektedir.

Bu şekilde işletmelerin beklenmedik bir şekilde stokların bitmeleri ya da satışlarının kaçırılması gibi yaşanacak olan kötü durumları önlemektedir.

Stok yönetim yazılımları gerçek zamanlı olarak güncellemelerinin yapılması adına barkodları kullanmakta olan işletme liderleri; yeni siparişler verirken hangi ürünlerin tanıtılacağı seçilirken ve de envanterleri nasıl boşaltacaklarını belirlerken güncel ve de doğru bilgiye sahip olmaktadırlar.

İyi ve doğru satın alma kararları güncel ve de doğru bilgiye sahip olmaktadırlar.

Barkodlar İşletmelere Nasıl Yardımcı Olur?

Günümüz içerisinde hiçbir teknoloji barkodlar kadar yaygın olarak benimsenmemiştir.

Pek çok işletmeler potansiyel olarak gelir ve giderlerin oldukça büyük bir bölümünün temsil etmekte olan stoklarını izlenmesinin etkili, basit ve güvenilir olan yolu barkodlar sayesinde bulmuştur.

Yeni kurulmuş olan işletmeler ya da henüz barkod sistemlerine geçmemekte olan işletmeler hangi tür barkod ihtiyaçlarını en iyi ve doğru olarak karşılıklarını bularak bunları doğru olarak kullanılarak tanımış olunduğundan emin olunması gereklidir.

İyileşmiş olan stok kontrolleri ve doğrulukları tam zamanlı olarak verilere erişim yolları ile hızlı olarak yatırım getirilerini sağlamakta olan yatırımdır.

Barkod sistemleri işletmelere mükemmel müşteri deneyimlerinin sağlanması, maliyetleri doğru olarak kontrol edilmesi ve ihtiyaç duymuş oldukları görünürlüğün sağlanması adına önemli bir rol oynamaktadır.

Barkod Sistemi ile Envanter Yönetimi
Barkod Sistemi ile Envanter Yönetimi

Envanter Yönetimi Açısından Barkod Sistemi Kullanmanın 3 Yolu

Barkod Sistemi ile Envanter Yönetimi birlikte kullanıldığında avantaj sağlamaktadır. Barkodlar adına sınırsız olarak bir kullanım durumu bulunmaktadır. Barkodlar günlük olan operasyonların doğru oranlarını büyük ölçüde arttırmaktadır.

İşletmelerin sadece mevcut olan stok seviyelerinin değil aynı zamanda konumlarının da bilinmesi gerekmektedir.

Barkod sistemleri stok yönetimlerinin sorunlarını çözmeye yaramaktadır.

Depolarda çalışmakta olan personeller yeni ürünler gelmiş olduğunda ve de siparişlerin parçası olarak gönderilmiş oldukları zaman bu ürünlere yeniden tararlar. Otomatik olan tesislerde takılı olarak bulunan tarayıcılar ürünlere konveyör sistemleri boyunca hareket halinde iken takılmaktadır.

Barkod sistemleri ile bir kere ayarlama yapıldıktan sonrasında ürün numaralarının güvenilir olarak gerçek zamanlı olarak güncellenmesi gerekmektedir.

Barkod sistemleri işletmelerin araba, makine ve araba benzeri olan operasyonlarını desteklemek adına kullanmış oldukları varlıkları takip etmenin popüler bir yolu bulunmaktadır.

Envanter izleme yazılımları ile beraber kullanılmakta olan barkod sistemleri işletmelerin varlıklarının durumlarını ve konumlarının izlenmesine bunun yanında onarım ve bakımları ile ilgili olarak gerekli olan kayıtların sağlanmasına yardım etmektedir.

Barkod sistemlerinin bu nokta üzerinde önemi işletme sahiplerinin sermaye varlıklarını yıllarca ellerinde tutmuş olması ve teker teker kullanılması alanında ortaya çıkmıştır.

Barkodlar bilgisayarlar aracılığı ile öğelerin ne zaman ve kim tarafından kullanılmış olduğunu göstermektedir.

Pek çok işletme borç hesapları ve alacaklarının takip edilmesini kolaylaştırmak açısından barkod sistemlerini kullanmaktadır.

Barkod Sisteminin Avantajları hakkında bilgi almak için tıklayın!

Yorum Gönder !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Lütfen gerekli alanları doldurunuz !

Bizi Tercih Eden Onlarca Markalardan Bazıları

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın ! +90 342 606 08 90