Bilgilerinizi Bırakın Biz Sizi Arayalım !

Kullanabileceğiniz yeni teknolojiler ve iş yapış şekillerine uyum için mevcut durumunuzu ve atabileceğiniz adımları birlikte ortaya çıkarmak üzere danışman ekibimizle bir araya gelin.

Barkod Sistemi Nedir?

Barkod sistemi nedir dediğimiz zaman ilk açıklama işletmelerin mal ve stoklarının takip edilmesi, sıcak satışların gerçekleştirilmesi açısından önemli oranlarda kullanmaları gerekli olan sistem olarak gelmektedir. Barkod, bir ambalajın üzerinde yer alan birbirine paralel olarak yerleştirilen çizgilerden oluşmaktadır. her ülkenin kendine özgü bulunan bir barkod sistemi bulunmaktadır.

Birbirine paralel olan çizgilerden oluşan barkod sistemi, ürünlerin satışları esnasında işletme sahiplerine büyük oranda kolaylık sağlamaktadır. Daha öncesinde sisteme dahil edilmiş olan ürünlerin fiyatları hakkında bilgi verilmesi açısından barkod okuyan sistemler kullanılmaktadır. müşteriler kasaya gelmiş olduklarında, ürünlerin fiyatlarının öğrenilmesi ve ödeme yapmak açısından kasiyer barkod okuyucuları ile barkod çizgileri taratılarak ve ekran üzere yansımakta olan fiyatları müşterilere aktarmaktadır.

Bu şekilde zaman kayıpları gerçekleşmeden kolay bir şekilde satış yapılmaktadır hem de bu işlem gerçekleştirilirken bir yandan da ürünler stok üzerinden düşmeye başlamaktadır. Bu da işletmelerin ellerinde ne kadar ürünlerin yer aldığını öğrenmelerine bu şekilde yardımcı olmaktadır.

Barkod Sistemi Ne İşe Yarar?

Barkod sistemi nedir ve ne işe yarar soruları sistemi ilk kez kullanacak kişiler tarafından merak edilmektedir. Barkod çizgi ve rakamlardan oluşmakta olan bir kodlama sistemidir. Söz konusu olan sistem özellikle alışverişlerin çok daha pratik bir duruma gelmesini kolaylaştırmış durumdadır. Günümüz içerisinde hemen hemen tüm market ve mağazalarda barkod sistemi kullanılmaktadır.

Barkod sistemleri kasada bekleme sorunlarını da ortadan kalkmasını sağlamıştır. Alışveriş açısından hayati bir önemi bulunan barkod sistemi ile aynı zamanda hatalı olan fiyatlarında bu şekilde önüne geçilmektedir. Fiyatlandırma işlemlerinin tamamı barkod sistemi üzerinden yürütülmektedir.

Günümüz içerisinde çok sayıda alışveriş merkezi ve marketler bulunmaktadır. Klasik olan yöntemlerde, işletmeler de satılmakta olan tüm ürünlerin üzerine tek tek etiket basılması gerekmekteydi. Kasa üzerinde ise tek tek yazarkasa içerisinde toplanarak bu şekilde toplam fiyatlar hesaplanırdı. Barkod sistemi kurulmuş olduktan sonrasında bu tarz zaman kayıplarının da önüne geçilmektedir. Kasa üzerinde fiyatların okunması yalnızca saniye sürmektedir. Üstelik toplam fiyatlarda otomatik bir şekilde hesaplanmaktadır.

Barkod sistemi nedir
Barkod sistemi nedir

Ürünlerdeki Barkod Nedir?

Barkodların özellikle ticari olan işletmelerde kullanılmaktadır. Ayrıca bunların yanında sevkiyat ve depolama gibi işlemlerin takiplerinin gerçekleştirilmesi açısından da oldukça önemli bir unsurdur. Barkod üzerinde yer alan kod satırlarının ilk 3 hanesi ülke kodunu göstermektedir.

Türkiye’nin yani ülkemizin barkod kodu 869’dur. Sonradan gelen kod ise barkodda ürünün ait olduğu şirket kodu olmaktadır. Sonraki olan 5 rakam ürün türünü belirtmektedir. Son rakamlar ayrıca ürünlerin kontrol kodudur.

Barkodun okunması açısından barkod okuyuculara ihtiyaç bulunmaktadır. barkod okuyucular 1 sn gibi kısa bir süre içerisinde barkodları okuyarak fiyat bilgisini ekran üzerine yansıtmaktadır. Bu okuma işlemleri lazer aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Karekod ve Barkod Arasındaki Fark Nedir?

Karekod gibi karmaşık olan şekillerden oluşmakta olan bir sistem iken barkod rakamlarından oluşan kod grubudur. Karekodların okunması açısından karekod oyuculara, barkodların okunması açısından ise barkod okuyucuya ihtiyaç bulunmaktadır.  İki sistem çalışma açısından birbirinden tamamen farklıdır. Karekod bir bilgilendirme sistemiyken barkod ise daha çok fiyat bilgisini içermektedir.

Barkod sistemleri, teknoloji dünyasının işletmelere sunmuş olduğu çok özel çalışmalardan yalnızca biridir. Bir kere barkod okutma sayesinde fiyatı, markası, ürün bilgisi ve özellikleri gibi pek çok bilgi bir kerede ekran da gözükmektedir. Bu sayede müşteriler daha hızlı bir şekilde alışveriş yaparak mağazadan ayrılmaktadır.

Barkod sistemi nedir
Barkod sistemi nedir

Barkod Programı Nedir?

Barkod programları yukarı da sayılmış olan özelliklerine yerine getirmeye yaramakta olan bir programdır. İlk olarak bakılmış olduğunda çok karmaşık olarak gelmekte olan bir sistem kullanım durumunda zorluk yaşanacağı düşüncesini akla getirmektedir. Ancak sanılanın aksine kullanımı son derece kolaydır.

Barkod programları dokunmatik el terminalleri ve bilgisayarlar aracılığı ile alışmaktadır. Öncesinde stoklara eklenmekte olan ürünler, satış işlemlerinde yine el terminalleri aracılığı ile barkodların okunması ile fiyatlar belirlenmektedir. Ürünlere ait olan diğer özellikler de çıkmaktadır. Bu da işletmelerin hem kolay hem de hızlı bir şekilde satış yapılmasına olanak tanımaktadır.

Ürünlerin kimlikleri niteliğinde bulunan barkod ürünler ile alakalı bilgilere ulaşım sağlanması açısından geliştirilmekte olan bir sistemdir. Barkodlar paralel olan çizgiler ve bu çizgilerin altlarında yer alan numaralardan oluşmaktadır. Ürünlerin stok işlemlerinin yapılmasından satılmalarına kadar her anlamda işletme sahiplerinin işlerini kolaylaştırmaya yardımcı olan bir sistemdir.

Barkod Kullanım Alanları Nelerdir?

Günlük hayatımızda alışveriş yaparken sık sık karşılaştığımız birbirine paralel olan çizgiler ve altında yer alan numaralar barkodlardır. Marketler ve mağazalar gibi diğer ürünlerinde alınmış oldukları yerlerde kasaya gelirken kasiyer, ürünlerin barkodlarını el terminali ile okutarak ürünlerin fiyat bilgileri hakkında bizlere detay vermektedir. Yani barkodların alışverişlerin kolaylaşması açısından geliştirilmekte olan bir teknolojik sistemdir.

Ticaret alanında kullanılmakta olan barkod sistemleri, ayakkabı mağazaları, kuruyemiş sektörü, market, manav ya da giyim mağazaları gibi tüm alanlar içerisinde müşterilere daha hızlı hitap edilmesi ve alışverişin sağlanması açısından kullanılmaktadır. Ticari olan işletmelerin işlerinin hafifletilmesi amacıyla kullanmış oldukları barkod sistemi, aynı zamanda stok kontrollerinin sağlıklı olarak yapılması açısından kullanılmaktadır. Depo barkod sistemlerini kullanmış olduklarında depo da yer alan stokların ne durumda olduklarını görmektedirler.

Barkod sistemi nedir
Barkod sistemi nedir

En Çok Kullanılan Barkod Sistemleri Nelerdir?

Pek çok barkod oluşturulması açısından barkod sistemleri bulunmaktadır. En çok kullanılmakta olan barkod sistemleri arasında;

  • UPC-A
  • UPC-E
  • RSS-14
  • EAN 13
  • EAN 128
  • KOD 39
  • KOD 93
  • USPS IMB
  • QR kod (2D barkod kategorisi içindedir) yer almaktadır.
Barkod sistemi nedir
Barkod sistemi nedir

Barkod Sistemlerinin Üreticilere Sağlamış Olduğu Faydalar Nelerdir?

Dünyanın her yerinde yerleşmiş olan standart bir barkod sistemi bulunmuş olduğundan dolayı her bölge içerisinde rahat bir şekilde barkod takibi yapılmakta ve ortak bir kontrol sistemi sayesinde bir sorun yaşanmamaktadır. Aynı zamanda üreticiler açısından bir başka faydası da sistemde yer alan ürünlerin hangi alanlar içerisinde daha çok alıcılarının olduğu ya da hangi bölgelerde daha çok kazanç olduğu ya da hangi bölgelerde daha çok kazanç elde edilmiş olduğu gibi kısımlarda barkod sistemlerinin üreticilere sağlamış olduğu faydalar sayesinde belirlenmektedir.

Barkod Sistemlerinin Tüketicilere Sağlamış Olduğu Faydaları Nelerdir?

Tüketiciler açısından barkod sistemleri, ürünlerin menşeinin, cinsinin, kullanım bilgileri gibi özelliklerinin neler olduğunu bilmeleri açısından oldukça faydalıdır. Tüketiciler ürünlerin barkod numaralarını kullanarak nerelerde bulabileceklerini ya da hangisinin daha uygun fiyatlara nerelerden temin edebileceklerini rahatla ayarlama yapmaktadırlar.

Barkod sistemi nedir
Barkod sistemi nedir

Barkod Sistemi Nasıl Çalışır?

Bir ürünün barkodları oluşturulduktan sonrasında barkod okuyucularına kodun tutulması gereklidir. kırmızı bir sinyal gönderildikten sonrasında okuyucular kodu algılar ve barkod içerisinde yer alan tüm bilgiler hızlı ve kolay olarak bilgisayar sistemine aktarılması gerekmektedir.

Barkodu bulunan bir ürünün yalnızca fiyat bilgileri değil adet sayıları ya da mağaza da bulunup bulunmadığı gibi pek çok bilgi de barkod aracılığı ile bilinebilmektedir. Bu şekilde satış işlemleri de hızlı olarak gerçekleştirilmektedir. Barkod sayesinde ayrıca ürün kaybı yaşanmasının da önüne geçilmektedir. Bu sistem ticarette her alanda gereklidir.

Ayrıca ticarette oldukça önemli olduğu ve sağlamış olduğu faydalar göz önüne alınmış olduğunda açık ve de net olarak görülmektedir. Bu sebeple ürün geliştiren bir firma ilk olarak barkod sistemlerini kullanmaktadır.

Ön Muhasebe Sistemi İle Stok Takibi Ve Değerlendirmesi hakkında bilgi almak için tıklayın!

Yorum Gönder !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Lütfen gerekli alanları doldurunuz !

Bizi Tercih Eden Onlarca Markalardan Bazıları

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın ! +90 342 606 08 90