Bilgilerinizi Bırakın Biz Sizi Arayalım !

Kullanabileceğiniz yeni teknolojiler ve iş yapış şekillerine uyum için mevcut durumunuzu ve atabileceğiniz adımları birlikte ortaya çıkarmak üzere danışman ekibimizle bir araya gelin.

Ön Muhasebe Sistemi İle Stok Takibi Ve Değerlendirmesi

Ön muhasebe sistemi ile stok takibi ve değerlendirmesi yapmak günümüzde işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Ön muhasebe sistemi, geleneksel muhasebe işleyişinden farklıdır. Bunun nedeni, teknolojik bir araç haline gelmesidir. Önceden muhasebe işleyişi defter, evrak, dosya ve benzer belgelerle sağlanıyordu. Günümüzde ise elektronik ortamda işletmenin finansal verilerini tutmak ve istenildiği zamanda erişmek ön muhasebe sistemiyle mümkündür.

Ön muhasebe sisteminde birçok işlem yapılabilir. Bu işlemlerden biri de stok takibi ve değerlendirmesidir. İşletmeler için stok takibini etkili ve doğru şekilde yapmak oldukça önemlidir. İnsan emeğine bağlı olarak yapıldığında bazı hatalar ve aksamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle stok takibi de artık belirli bir teknolojik sistem ile yapılabilmektedir. Peki ön muhasebe ile stok takibi ve değerlendirmesi nedir, nasıl yapılır ve hangi avantajları sağlar? Bu yazıda, bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Ön Muhasebe Sistemi ile Stok Takibi ve Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Stok sayımı sırasında insan hesaplaması söz konusu olduğunda her türlü tutarsızlık ve düzensizlik ortaya çıkabilir. Bu karmaşıklıklar firmaların maddi olarak zayıflamasına neden olabilir. Ürün işlemleri ya da sayım işlemleri, Excel’e kaydedildiğinde ya da deftere yazıldığında da benzer hatalar yaşanabilmektedir. Bu sorunu çözmek ve işlemlerin güvenli bir şekilde çevrimiçi gerçekleştirilmesini sağlamak için yeni yöntemlere ihtiyaç duyulmaya başlandı. Stok takibi işini kolaylaştırmanın alternatif yollarından biri ise işletme için özel olarak entegre edilmiş bir ön muhasebe programı kullanmaktır.

Online ön muhasebe sistemi, stok süreci boyunca yaşanabilecek karmaşıklıkların önüne geçer. Bu sistem sayesinde, stokları takip etmek hiç olmadığı kadar kolay. Sistemin içerisinde, yer alan birbirinden farklı kategori kodları sayesinde daha hızlı arama yapmak mümkündür. Bir ürünle ilgili açılış stok miktarını ve söz konusu olan ürün için kritik stok miktarı belirlenebilir.

Ayrıca sisteme kayıtlı olan ürünün tüm hareketleri aynı sayfada görüntülenebilmektedir. Böylece ürün hakkındaki ayrıntılar görüntülenir ve başka sekmelerle uğraşmaktan kaçınabilirsiniz. Stok işlemleri ile ilgili ön muhasebe sistemiyle analizli rapor alınabilmektedir. Ayrıca merkeze bağlı çok sayıda depo ve ambar eklenebilir. Tüm bu işlemler oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştiği için zamandan büyük oranda kazanılır.

Ön muhasebe sistemi ile stok takibi ve değerlendirmesi modülü oldukça pratik bir kullanım amacıyla tasarlanmıştır. Ayrıca kapsamlı veriler ve işlevsel özelliklerle donatılmıştır. Kullanıcılar bu kapsamlı sistem sayesinde alış-satış irsaliyesi, fire fişi, ambar fişi ve sarf fişi gibi fişlerin girişlerini yapabilir. Bu sayede stok yönetim fişleri de kolay bir şekilde kullanılabilir.

İrsaliyelerdeki ürünlerin işlem görmesiyle birlikte, stok miktarları anında güncellenir. Bu sayede stok sayımında herhangi bir tutarsızlık yaşanmaz. Özellikle işletmeler, ek donanım gereksinimi olmadan telefonlarının kamerasını kullanarak dijital barkod okuma özelliği ile ürünleri hızla sisteme kaydedebilirler.

Ön muhasebe sistemi ile stok takibi
Ön muhasebe sistemi ile stok takibi

Stok Takip Programı Nedir?

Stok takip programı, işletmelerin envanterini düzenli olarak takip ederek mağaza ve depo stoklarını yönetmelerine yardımcı olan yazılımlar olarak tanımlanabilir. Bu programlar, iş süreçlerini daha verimli hale getirerek, mevcut ürün miktarlarını kontrol etmenize ve satışlarınızı daha etkin bir şekilde planlamanıza olanak tanır.

Buna örnek olarak iki farklı sektördeki firmalar verilebilir. Örneğin, ayakkabı satışı yapan bir firmanın yaz sezonuna girmesiyle kışlık ürünlerini değerlendirmesi gerekir. Bunun için kışlık ürünlerin stokları değerlendirilmeli ve kampanya kapsamında sunulmalıdır. Stok takibi programı, bu ürünlerden ne kadar miktarda satışa sunulacağını belirler.

Bir diğer örnek ise günümüzde oldukça rağbet gören e-ticaret üzerindeki giyim sektörüdür. Giyim sektöründe hizmet veren bir firma mevcut olan kazak modellerinin farklı renk ve bedenlerinin hangi depolarda tutulduğunu bilmelidir. Dolayısıyla stok bilgileriyle birlikte depo takibi de eş zamanlı olarak yürütülmelidir. Bu nedenle, e-ticaret sitelerindeki ürünlerin stok takibi aşamalarının takibi detaylı olarak ön muhasebe sistemi ile sağlanmaktadır.

Dolayısıyla tüm bunlar, işletmelerde işin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Stok, depo ve analizli raporlama işlemleri yapmak istediğinizde bu yöntemi kullanabilirsiniz. Zira bu yöntem, iş hızınızı doğrudan olumlu bir şekilde etkileyecek ve iş gücünü önemli ölçüde azaltacaktır. Ön muhasebe sistemi ile stok takibi ve değerlendirmesi bu süreçte önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Ön Muhasebe Sistemi İşletmelere Hangi Avantajları Sunar?

Ön muhasebe sistemi işletmelere birçok avantaj sunar. Günümüzde de bu nedenden dolayı tercih edilmektedir. İşletmeler için ön muhasebe sisteminin avantajları şunlardır:

  • Mali kontrol
  • Etkili müşteri memnuniyeti
  • Talep tahmini
  • İşletme verimliliği
  • Maliyet tasarrufu ve kar marjının artışı
  • Tedarik zinciri yönetimi
Ön muhasebe sistemi ile stok takibi
Ön muhasebe sistemi ile stok takibi

Ön Muhasebe Sistemi Stok Takibi Sürecinde Hangi Hizmetleri Sunar?

Ön muhasebe sistemi ile stok takibi yapmanın kolay ve avantajlı olduğunu belirtmiştik. Peki bu süreçte sistem hangi hizmetleri sunar? Genel olarak ön muhasebe sistemi stok takibi sürecinde şu hizmetleri sunar:

Sınırsız stok ürün/hizmet kaydı oluşturur: Ön muhasebe sistemi, işletmenin tüm stok ürünlerini veya hizmetlerini kaydetmeye yardımcı olur. Sistemin işleyişi, her bir ürünün ya da hizmetin ayrıntılı bilgilerini eklemesiyle sağlanır. Böylece doğru ve eksiksiz stok takibi de gerçekleşir.

Stok hareketleri ve geçmişi tek tık ile incelenebilir: Sistem, stok hareketlerini kaydeder ve tek bir tıkla incelenmesini sağlar. Böylece hangi ürünlerin ne zaman alındığını ve satıldığını görebilirsiniz. Stok seviyelerinin değişimi, grafik halinde analizli rapor ile sunulur. Ayrıca, tarih, kategori ve özel filtrelerle de stok geçmişini incelemek mümkündür.

Ürünler için kritik stok miktarı belirlenebilir: Sistem, her bir ürün ya da hizmet için kritik stok seviyelerini belirleyebilir. Eğer stok miktarı belirli bir seviyenin altına düşerse, otomatik uyarılar gönderilir. Böylece stok bitmeden eksiklikler önceden tespit edilir ve yenilenir. Bu da müşteri memnuniyetsizliğini ve iş kayıplarının önüne geçmesine yardımcı olur.

Stoklarınıza alış ve satış rakamları eklenebilir ve güncellenebilir: Her ürün ya da hizmet için stoklara alış ve satış rakamları eklenebilir ve gerektiğinde güncellenir. Bu sayede işletme maliyetlerinizi doğru bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Tüm bu hizmetler, stok takibi sürecinde büyük faydalar sağlar. Ön muhasebe sistemi ile işletmenin stok yönetimi ve kontrolü sağlanmış olur.

Ön muhasebe sistemi ile stok takibi
Ön muhasebe sistemi ile stok takibi

İşletmeler İçin Stok Takibi Neden Önemlidir?

Ürün stok yönetimi, işletmenizin üretim ve operasyonlarının sorunsuz bir şekilde devam etmesi için oldukça önemlidir. Eğer depolarınızda yeterli ham madde veya yarı mamul bulunmazsa, müşterilere istedikleri ürünleri zamanında sunamazsınız. Ürünlerin arzını artırsanız da bu ürünleri satışa dönüştüremediğiniz sürece başarı elde etmek mümkün olmaz. Aynı şekilde, azalan talebe sahip ürünleri büyük miktarlarda stoklamak da işletmenize ek maliyetler ve zarar getirebilir.

Tüm bu sorunların önlenmesi için ön muhasebe sistemi ile stok takibi kullanmanın önemi büyüktür.  Özellikle de kar marjının artırılması ve maddi zararların önlenmesi için kullanılır. Ayrıca, iş yükünü de hafifletir ve hataların önüne geçilmesinde yardımcı olur. Bir nevi, işletmelerin başarısında önemli bir etkisi vardır.

Sonuç olarak işletmeler için stok takibi sistemi, finansal kontrolü artırır. Müşteri hizmetlerini iyileştirir ve işletme verimliliğini artırır. Aynı zamanda maliyetleri düşürür ve tedarik zinciri yönetimini geliştirir.

E Fatura Uygulaması Nasıl Başlatılır sorusunda detaylı bilgi almak için tıklayın!

Yorum Gönder !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Lütfen gerekli alanları doldurunuz !

Bizi Tercih Eden Onlarca Markalardan Bazıları

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın ! +90 342 606 08 90